Osnova témat

  • ÚVOD

    Kurz Napíšu diplomku je určen studentům vysokých škol, kteří se potýkají s napsáním akademické práce. Obsahem kurzu jsou tipy a zkušenosti z praxe, které jsme načerpali během svých akademických úspěchů i nezdarů a rádi bychom je znali dříve, než jsme začali psát své vlastní práce. Nejedná se o žádný oficiální postup nebo návod spojený s konkrétní akademickou institucí, nároky jednotlivých škol na vypracování práce se mohou lišit! 

    Kontaktstudentcentrum@msvk.cz

    • 1) Výběr tématu + formulace výzkumné otázky nebo hypotézy

      Správný výběr tématu a jeho specifikace představují 1. krok k napsání úspěšné odborné akademické práce. Je-li téma příliš široké, nebude možné jej adekvátně zpracovat. Pokud je téma naopak příliš úzké, může být problém k němu najít zdroje. Správně položená výzkumná otázka nebo hypotéza pomohou s psaním už od začátku, koukni na video a v případě dotazů se ozvi.

    • 2) Jak začít psát

      Začít psát bývá těžší, než všechno ostatní. V této lekci představím pár tipů, které by ti mohly pomoct. Důležité je, stanovit si menší cíle. Rozmyslet si strukturu práce a dělat si poctivě poznámky.

    • 3) Jak a kde hledat zdroje

      Napsat dobrou bakalářku nebo diplomku je možné i bez toho, aniž byste vkročili do knihovny - stačí využít několik osvědčených zdrojů. 

      1) Theses - úložiště závěrečných prací, inspirujte se pracemi svých kolegů na stejné téma nebo z podobného oboru. Bacha! Diplomky ostatních se taky citují! Antiplagiátorské systémy je prohledávají. tzn. že je vždy třeba uvést zdroj! (stejně jako u všeho ostatního). 

      theses

      Po kliknutí na diplomovou práci, která mě zajímá, se buď dostanu rovnou k textu akademické práce a nebo mě repozitář odkáže na úložiště konkrétní univerzity, kde diplomovou práci najdu:

      thesess

      Vždy se podívejte i na názory oponenta a školitele - je možné, že práce byla obhájena, ale studentovi mohli něco podstatného vytknout (a on už to logicky z textu odstranit nemohl). 


      2) Google Scholar - vytuněný Google, obsahuje pouze vědecké zdroje! Video tutorial níže!


      3) Elektronické zdroje knihovny - databáze plné článků a knížek, za které knihovny utrácejí obří sumy a ke kterým můžete přistupovat online z domova nebo odkudkoli jinud. Je potřeba mít registraci ve své univerzitní knihovně (nebo veřejné knihovně, která el. databáze nakupuje - např. MSVK, NTK atd.) a znát své přihlašovací údaje do el. zdrojů. Pokud si nejste jistí jak na to, kontaktujte knihovníky - zeptejte se, je to ve vašem zájmu. 


      4) Sci-hub - pokud se vám nedaří dostat k plnému textu článku, který nutně potřebujete, můžete vyzkoušet Sci-hub. Jedná se o pirátské úložiště vědeckých článků (především z přírodovědných/technických oborů, ale obsahuje i humanitní vědy). Toto pirátské úložiště obsahuje cca 70 000 000 textů. Jedná se o nelegální zdroj, protože porušuje práva velkých vydavatelských firem, které zpřístupňují vědecké informace za úplatu. Vědci, kteří články na Sci-hub nahrávají oponují tím, že by přístup k vědeckým výsledkům měl být dostupný všem (tedy i v chudších částech světa). 

      Sci-hub nemá pevnou URL - vždy je třeba jej vygooglit. 

      scihub

      Do vyhledávacího okna zkopírujte DOI článku:

      doi

      a stahujte :) 

      Nové video tutoriály jsou k dispozici níže! 

    • 4) Google dokumenty

      Google dokumenty nabízí hned několik způsobů, jak ti usnadnit psaní diplomky:

      • cloud - vše, co potřebuješ, máš dostupné kdykoli jsi připojený k internetu a na jakémkoli zařízení (mobil, tablet i počítač). Nemusíš řešit, kam sis ten soubor uložil, protože vše je na disku a veškerá tvoje práce se ti ukládá průběžně;
      • verzování - tvoje práce se nejenom ukládá průběžně, ale také si pamatuje předchozí verze tvých dokumentů. Potřebuješ se vrátit k předchozí verzi? Podařilo se ti to všechno smazat? Nevadí, klikni na historii verzí a vyber si, kterou verzi chceš použít;
      • sdílení - chceš svoji práci rovnou konzultovat se svým vedoucím? Pracuje vás na projektu víc a nechcete si neustále posílat mailem poslední verze? Jednoduše soubor nebo složku nasdílej!;
      • formuláře - když potřebuješ rychle posbírat zpětnou vazbu, udělat dotazníkové šetření nebo vytvořit registrační formulář. 


      Potřebuješ s Google diskem pomoci? Není ti něco jasné? Ozvi na studentcentrum@msvk.cz 

    • 5) Struktura práce

      Struktura akademické práce bývá velmi často podobná, je zde nějaký úvod, prostředek a závěr. Doplňující komponenty se ale mohou lišit. Některé školy vyžadují anotaci, jiné školy spíše abstrakt. V některých oborech je zvykem zpracovat útvar zvaný "diskuze" v jiných se píše resumé. To hlavní je však pro všechny stejné - ve videu níže najdete pár tipů, jak se se strukturou poprat. 

    • 6) Dotazníková šetření (ve spolupráci s NTK)

      Dotazníková šetření bývají častým problémem, se kterým se na nás obrací spousta studentů. Často se stává, že studenti různých oborů uvažují o tom, že by dotazník do své práce zařadili, ale nejsou si jistí, jak na to (nemají potřebnou průpravu a mnohdy jim nedokáže poradit ani školitel). 

      Tuto lekci pro vás připravila Naďa, která pracuje v Národní technické knihovně a má bohaté zkušenosti se statistikou. Videa níže se snaží srozumitelně popsat, co vše musíte zvažovat pokud se pro dotazníky rozhodnete. 

      Kontakt pro případné doplňující dotazy:


    • 7) Formální úprava textu

      Umět si správně a jednoduše naformátovat diplomku ve Wordu může být docela challenge. My to s ním umíme, takže se na nás neváhej obrátit.


      V této lekci ti ukážeme jak:

      • nastavit odstavec tak, aby měl správné zarovnání, řádkování a mezery mezi odstavci;
      • pracovat se styly dokumentu, což nám usnadní formátování;
      • vygenerovat obsah a aktualizovat jej;
      • nastavit okraje, zvláště pak v případě, že potřebujeme sirší levý okraj;
      • k čemu jsou dobré oddíly a kdy se nám hodí je použít;
      • vložit obrázek, upravit jeho umístění a přidat k němu titulek. 


      Potřebuješ s formátováním? Není ti něco jasné? Ozvi se na studentcentrum@msvk.cz  

    • Podmínky použití materiálů


      Veškeré materiály je možno stahovat a studovat zcela bez omezení, ostatní manipulace s materiály se řídí podmínkami licence  (CC BY-NC-ND). Uveďte autora, nepoužívejte ke komerčním účelům, nezasahujte do díla. 

      Lekce č. 6, která se věnuje dotazníkovým šetřením vznikla ve spolupráci s Národní technickou knihovnou, na informace z této lekce se vztahují stejná práva jako na ostatní materiály.