Section outline
-
Napsat dobrou bakalářku nebo diplomku je možné i bez toho, aniž byste vkročili do knihovny - stačí využít několik osvědčených zdrojů.
1) Theses - úložiště závěrečných prací, inspirujte se pracemi svých kolegů na stejné téma nebo z podobného oboru. Bacha! Diplomky ostatních se taky citují! Antiplagiátorské systémy je prohledávají. tzn. že je vždy třeba uvést zdroj! (stejně jako u všeho ostatního).
Po kliknutí na diplomovou práci, která mě zajímá, se buď dostanu rovnou k textu akademické práce a nebo mě repozitář odkáže na úložiště konkrétní univerzity, kde diplomovou práci najdu:
Vždy se podívejte i na názory oponenta a školitele - je možné, že práce byla obhájena, ale studentovi mohli něco podstatného vytknout (a on už to logicky z textu odstranit nemohl).
2) Google Scholar - vytuněný Google, obsahuje pouze vědecké zdroje! Video tutorial níže!
3) Elektronické zdroje knihovny - databáze plné článků a knížek, za které knihovny utrácejí obří sumy a ke kterým můžete přistupovat online z domova nebo odkudkoli jinud. Je potřeba mít registraci ve své univerzitní knihovně (nebo veřejné knihovně, která el. databáze nakupuje - např. MSVK, NTK atd.) a znát své přihlašovací údaje do el. zdrojů. Pokud si nejste jistí jak na to, kontaktujte knihovníky - zeptejte se, je to ve vašem zájmu.
4) Sci-hub - pokud se vám nedaří dostat k plnému textu článku, který nutně potřebujete, můžete vyzkoušet Sci-hub. Jedná se o pirátské úložiště vědeckých článků (především z přírodovědných/technických oborů, ale obsahuje i humanitní vědy). Toto pirátské úložiště obsahuje cca 70 000 000 textů. Jedná se o nelegální zdroj, protože porušuje práva velkých vydavatelských firem, které zpřístupňují vědecké informace za úplatu. Vědci, kteří články na Sci-hub nahrávají oponují tím, že by přístup k vědeckým výsledkům měl být dostupný všem (tedy i v chudších částech světa).
Sci-hub nemá pevnou URL - vždy je třeba jej vygooglit.
Do vyhledávacího okna zkopírujte DOI článku:
a stahujte :)
Nové video tutoriály jsou k dispozici níže!